Přečtěte si, jak jsme úspěšně vyřešili právní problémy

Božena Benešová

Protože jsem vážně nemocná a zemřela bych dříve,vím,že na pozůstalého manžela přejdou práva k užívání bytu.

Jsem spolu s manželem členka stavebního bytového družstva,vzniklo nám společné užívání družstevního bytu,jiný majetek nemáme. Protože máme oba z předchozích manželství děti, které se vzájemně neznají,trápí mě,jak by se vůbec mé 2 děti dozvěděly,že manžel zemřel,jak by se notář vůbec dopátral jejich existence? Mám s tímto špatnou zkušenost,když před 6 lety zemřela moje maminka,též mě nikdo nekontaktoval. Ještě by mě zajímalo,zda bych ještě za mého života mohla mým 2 dětem odkázat moji polovinu bytu, aniž bych nějak ohrozila či poškodila pozůstalého manžela.

Ve Vašem konkrétním případě lze obecně doporučit cestu převodu členských práv v bytovém družstvu na Vaše potomky,

Vážená paní Benešová,

budeme-li nyní vycházet z předpokladu, že by mohla nastat situace Vašeho dřívějšího úmrtí než manžela, pak je jistě správné vyřešit otázku převodu členských práv v bytovém družstvu za života zůstavitele. Ve Vašem konkrétním případě lze obecně doporučit cestu převodu členských práv v bytovém družstvu na Vaše potomky, přičemž Vám by bylo po dobu života zachováno užívací právo k bytu. Otázku Vašeho užívacího práva by musela dostatečně upravovat zmiňovaná smlouva o převodu, přičemž je dále podstatnou otázkou, jakými stanovami se řídí chod Vašeho bytového družstva, protože obecně platí, že dohoda o převodu členských práv a povinností podlého souhlasu představenstva, přičemž stanovy mohou určit důvody, které převod vylučují. Doporučujeme Vám, abyste si v první fázi zajistila znění platných stanov Vašeho družstva, přičemž na základě znalosti tohoto dokumentu Vám můžeme nabídnout další konkrétní postup ve Vaší záležitosti. Pokud jde o vyjasnění právního postavení Vašeho manžela po převodu Vašeho členského podílu (nerušené užívací právo k bytu), pak tuto otázku by bylo zřejmě rovněž zapotřebí upravit ve zmiňované smlouvě o převodu členských práv.

Jiří Vosyka

Pojišťovna mi vyplatila plnění a nyní ho chce zpět.

Dobrý den, pracuji jako fin. konzultant pro společnost Broker Consulting na mandátní smlouvu a zároveň jsem byl zaměstnán jako dispečer na trvalý pracovní poměr. Měl jsem uzavřené pojištění u pojišťovny Uniqa pro prípad úrazu i pracovní neschopnosti. V roce 2010 se mi stal úraz se kterým jsem byl v pracovní neschopnosti .. pojišťovna mi vyplatila plnění pro případ pracovní neschonosti za 94 dní tj. 39 000 Kč a nyní ho po mě chce zpět, protože jsem v době od 6.9.2010 – 8.12.2010 ( pracovní neschopnost) uzavřel dvanáct smluv o pojištění pro klienty…jak reagovat?

Pojišťovna nemá právo žádat zpět již vyplacené pojistné plnění.

k vámi nastíněnému problému se dá obecně říci, že dle našeho názoru pojišťovna nemá právo zkoumat a v souvislosti se sjednaným pojištěním omezovat Vaší vedlejší pracovní činnost. Pokud nastaly podmínky dle sjednané pojistné smlouvy opravňující k čerpání pojistného plnění, pak pojišťovna nemá právo žádat zpět již vyplacené pojistné plnění.

Nicméně pro zaujetí jednoznačného právního názoru je nutné důkladně analyzovat pojistnou smlouvu včetně všeobecných pojistných podmínek, odůvodnění žádosti pojišťovny o vrácení vyplacené náhrady a v neposlední řadě ověřit pracovní smlouvu – pozice dispečer.

Martin Funiok

Včera mi přišlo předvolání k soudu. V době stanoveného termínu jsem mimo republiku. Co bych měl dělat?

Důvod soudu je takový, že jsem byl před 8 lety ručit na stavební spoření a jistý dotyčný přestal splácet. Peníze má ( renta + nějaký přívýdělek ). Chtěl bych všechny věci objasnit soudu. Já osobně mám už třetí rok exekuci na platu ( 70% ) a vše se mi pomalu blíží ke konci ( ještě rok ). Nedokážu si představit, že bych měl ještě za něho platit, když peníze má, ale utrácí je za alkohol a jeho manželka za ( rači nebudu psát co ) . Poradíte mi prosím, co dělat? Moc děkuji.

Je možné požádat soud o odročení jednání.

Pakliže uvádíte, že jste předvolání obdržel včera a již dříve jste věděl, že budete v době nařízeného soudního jednání mimo republiku, pak na základě této skutečnosti je možné požádat soud o odročení jednání, přičemž bude nezbytné soudu věrohodně prokázat důvod Vaší žádosti. Obvykle se proto jako příloha takové žádosti připojuje např. doklad o zaplacení cesty apod. Nedá se s určitostí tvrdit, že soud takové žádosti musí vyhovět, ale obvykle se tak stává.

Mám-li se krátce vyjádřit k samotnému meritu věci, pak budete-li mít v daném sporu zájem o pomoc advokáta, bude Vám naše AK v této záležitosti ráda nápomocna, přičemž konkrétní postup by se odvíjel od prostudování Vaší dokumentace. Budete-li mít rovněž zájem, můžeme převzít Vaše právní zastoupení a zpracovat Vám žádost o odročení soudního jednání, a nebo další možností by bylo Vás již přímo zastupovat u soudního jednání, kde by Vaše přítomnost nebyla nutná.

Velký otazník

Potřebujete poradit?

Zeptejte se raději nyní za málo peněz než pozdě a draze. V dnešní době potřebuje každý po svém boku právní zastoupení a my Vám ho do 24h poskytneme. Stačí vyplnit krátký formumulář expresního řešení.