On-line poradna

Právní poradna zdarma. Zde můžete na základě Vašich dotazů získat informativní právní pomoc / služby zdarma:

* povinné položky

Vaše dotazy a naše odpovědi:

Tereza M.| 11.03.2012 22:17:27

Moje pětiletá neteř mi neúmyslně u nás při návštěvě rozbila novou plazmovou televizi. Mám sjednanou pojistku „pojištění odpovědnosti občana za škodu v běžném občanském životě“. Likvidátor nám řekl, že pokud je rodinná vazba mezi poškozeným a pojistníkem, pojišťovna nemusí nic hradit. Podotýkám, že nežijeme ve společné domácnosti. Jakým způsobem mám dále celou záležitost řešit? Děkuji.

Silvie Burešová| 12.03.2012 12:26:01

Dobrý den, koupila jsem si výrobek v internetovém obchodě. Po zjištění, že zboží neodpovídá vyobrazení na webových stránkách prodejce, jsem se rozhodla zboží vrátit. Čtvrtý den ode dne doručení zásilky jsem proto písemně odstoupila od smlouvy. Zboží jsem však poslala zpět na adresu prodejce až devatenáctý den. Mám v takovémto případě nárok na vrácení peněz?

Roman P| 10.04.2012 07:47:34

Dobrý den,chci se Vás zeptat – koupili jsme pro syna OA. Podepsali kupní smlouvu, zaplatili. Cestou domů se přihodil problém. Auto při odpočinku a opětovném nastartování zhasínalo. Kontaktovali jsme telefonicky prodávajícího. Sdělili jsme mu problém. K autu máme dva klíče do zapalování,ale jeden není funkční, protože má nejspíš vadný čip. Auto tedy zhasne!! Prodejce poradil, abychom zkusili druhý, ten funguje. Přesto jsme objevili následně další vady – na centrálním zamykání – nezamykají zadní pravé dveře, dále nefunguje naklápění světlomětů, nejdou ostřikovače, auto nám bylo deklarováno jako bez závad. Uvedené závady jsme objevili cestou domů. Auto máme krátce, navíc chceme auto nechat zkontrolovat v autorizovaném servise, aby tyto vady nebyly poslední.

Máme za skutečnost, že jsou to skryté vady – vadný klíč s nefungujícím čipem. Tyto vady shora uvedené nás prodejce ale neupozornil – zamlčel. Ostatní drobné vady, které jsme shledali na místě jsme zapsali do protokolu vad na autě. Můžeme odstoupit od kupní smlouvy z důvodu nefunkčnosti, tak důležitého prvku, jako je nefunkční klíč od zapalování. Je nám téměř k nepotřebě, prodejce nám sdělil, že se to občas stává při telefonátu. Kontaktovali jsme prodejce s problémem ihned v den koupě. Jaké máme šance na odstoupení od kupní smlouvy?? Vezme nám OA prodejce zpět bez problémů při tomto zjištění?? Oznámení telefonické je dostatečné?? Anebo bych měl oznámení zaslat písemnou formou, e-mailem do firmy. Co myslíte?? Navíc nevíme, kolik dalších vad objeví autorizovaný servis při kompletní prohlídce, kterou plánujeme. Vadu klíče, že nefunguje jsme objevili náhodou. Po důkladném prohlédnutí, byl označen bílou tečkou odspodu na plastu. Jestliže klíč nenasměrujete hrotem k sobě, není možné zjistit, který je ten funkční.

Prosím o radu, jak postupovat, aby při odstoupení od kupní smlouvy nedošlo k problémům. Můžu automobil prodejci vrátit, zkrátka mu ho odvézt zpět. Musím mu dát na vědomí, anebo bez zbytečného telefonování a psaní rovnou auto prodejci dopravit. Snad nenastanou komplikace při zpětném předání. Autem nejezdíme, sháníme rady, abychom problém urychleně vyřešili ke spokojenosti. Musíme prohlídku absolvovat, nebo můžeme rovnou odstoupit od kupní smlouvy Děkuji. Roman

Božena Benešová| 11.04.2012 17:58:41

Dobrý den. Jsem spolu s manželem členka stavebního bytového družstva,vzniklo nám společné užívání družstevního bytu,jiný majetek nemáme. Protože jsem vážně nemocná a zemřela bych dříve,vím,že na pozůstalého manžela přejdou práva k užívání bytu. Protože máme oba z předchozích manželství děti, které se vzájemně neznají,trápí mě,jak by se vůbec mé 2 děti dozvěděly,že manžel zemřel,jak by se notář vůbec dopátral jejich existence? Mám s tímto špatnou zkušenost,když před 6 lety zemřela moje maminka,též mě nikdo nekontaktoval. Ještě by mě zajímalo,zda bych ještě za mého života mohla mým 2 dětem odkázat moji polovinu bytu, aniž bych nějak ohrozila či poškodila pozůstalého manžela. Předem děkuje B.Benešová

Jiří Vosyka| 17.04.2012 13:35:22

Dobrý den, pracuji jako fin. konzultant pro společnost Broker Consulting na mandátní smlouvu a zároveň jsem byl zaměstnán jako dispečer na trvalý pracovní poměr. Měl jsem uzavřené pojištění u pojišťovny Uniqa pro prípad úrazu i pracovní neschopnosti. V roce 2010 se mi stal úraz se kterým jsem byl v pracovní neschopnosti .. pojišťovna mi vyplatila plnění pro případ pracovní neschonosti za 94 dní tj. 39 000 Kč a nyní ho po mě chce zpět, protože jsem v době od 6.9.2010 – 8.12.2010 ( pracovní neschopnost) uzavřel dvanáct smluv o pojištění pro klienty…jak reagovat?

Martin Funiok| 3.05.2012 6:22:41

Dobrý den, včera mi přišlo předvolání k soudu. V době stanoveného termínu jsem mimo republiku. Co bych měl dělat? Důvod soudu je takový, že jsem byl před 8 lety ručit na stavební spoření a jistý dotyčný přestal splácet. Peníze má ( renta + nějaký přívýdělek ). Chtěl bych všechny věci objasnit soudu. Já osobně mám už třetí rok exekuci na platu ( 70% ) a vše se mi pomalu blíží ke konci ( ještě rok ). Nedokážu si představit, že bych měl ještě za něho platit, když peníze má, ale utrácí je za alkohol a jeho manželka za ( rači nebudu psát co ) . Poradíte mi prosím, co dělat? Moc děkuji.

Michaela Myslivcová| 14.06.2012 10:29:24

Dobrý den, manžel uzavřel před rokem po telefonu dohodu se společností, že mu budou na webu poskytovat reklamu a že je to na rok, poštou mu přišla pouze faktura, kterou uhradil. Po roce byl kontaktován , zda má zájem o prodloužení, řekl ne a přesto mu přišla nová faktura  a všeobecné podmínky, kde je psáno, že smlouva se automaticky prodlužuje, pokud není vypovězena písemně. Když do dané společnosti volal, tek mu  řekli, že to musí zaplatiti na další rok. Chci se zeptat, jestli má na tohle jednání společnost nárok. Nedošlo k podpisu žádných smluv, jen přišla faktura obyčejnou poštou, děkuji za info Myslivcová

Jaroslava| 25.10.2012 12:32:02

Bohužel jsme byli tak naivní,že jsme v tíživé situaci svěřli správcům dluhú ,aby nám pomohli,ale oni ,přestože jim posíláme peníze,splátky za nás neplatí.Jak to máme řešit? Děkujeme za odpvěď.

S.M.| 23.11.2012 11:25:08

Dd, moc se omlouvám ale chtěla jsem se zeptat,jestli mě můžou vyhodit pokud marodím ale jsem v záuční době. Začla jsem k 1.9.2012 a marodím od 1.11.2012.

Dobrý den,

V souladu s § 66 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku prace, v platném znění, zaměstnavatel nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Pokud jste tedy momentálně v dočasné pracovní neschopnosti, tzn. máte potvrzení od lékaře, že nemůžete vykonávat dosavadní pracovní činnost, nemůže s Vámi zaměstnavatel ukončit pracovní poměr. Vaše zkušební doba se však prodlužuje v souladu s § 35 odst. 2 zákoníku práce, o dobu, po kterou jste v dočasné pracovní neschopnosti. Není ale vyloučeno, že po nástupu zpět do zaměstnání Vám zaměstnavatel pracovní poměr nezruší, jelikož už nebudete v tzv. ochranné době (doba, po kterou jste byla uznána dočasně práce neschopnou) a zaměstnavatel tak s Vámi může ukončit pracovní poměr bez udání důvodu. To samé platí, pokud bude Vaše pracovní neschopnost delší jak 21 dní.

S pozdravem AK Růžová

 

L.K.| 04.03.2013 10:13:08

Dobrý den,

s manželem jsme si za trvání manželství koupili osobní vozidlo, koupi jsme častečně realizovali úvěrem u společnosti GE Money Auto, s. r. o. Úvěrovou smlouvu podepsal pouze manžel. Součástí ÚS je sjednané povinné ručení a havarijní pojištění vozidla u ČP, a. s.. V červnu 2012 manžel náhle zemřel, o jeho smrti jsem telefonicky informovala GE Money Auto, řekli mi, že se mnou se bavit nebudou, pouze s notářem. ÚS jsem přihlásila do dědického řízení, po smrti jsem nadále GE Money Auto hradila úvěr a pojistné, protože jsem si mylsela, že jsem ručitel ze zákona, že půlka auta a  dluhu je moje, a že v případě neplacení mi vozidlo zabaví nebo mi dají penále.  V srpnu jsem měla dopravní nehodu, pojistnou událost jsem nahlásila ČP, a. s., kde věc začali řešit pod číslem škodní události, autorizovaný servis mne vyzval k opravě vozidla. Po měsíci tj. v září přišel dopis z ČP, a. s. s tím, že pojistn  é smlouvy byly ukončeny ke dni úmrtí manžela na základě dohody mezi GE Money Auto a ČP, a. s.. O ukončení ÚS a zániku pojistných smluv mne nikdo neinformoval. GE Money si peníze včetně pojistného zasílané pravidelně až do září zaúčtovala do výše pohledávky. Nyní jsem v situaci, kdy autoservisu dlužím 80.000,– Kč, poškozenému 20.000,– Kč, kde mám již výzvu k zaplacení od ČKP. SJM jehož součástí je též i ÚS není dosud rozděleno, dědické řízení se táhne z důvodu nezletilých dědiců z našeho manželství a zletilých dědiců z prvního manželství. Majetek mám zablokovaný, závazky plnit musím. GE Money Auto jsem zaslala 2 dopisy – pokus o smír, odpověděli pouze na jeden. Vše se točí kolem věty jejich všeobecných podmínek, že úmrtím klienta ÚS končí, a pojistky končí se zánikem ÚS. Moje otázka zní – úmrtím klienta ÚS končí dnem smrti klienta nebo v případě, že je ÚS součástí pasiv
SJM  , končí rozdělením SJM. V této větě se o žádném konkrétním dnu nemluví, tj. ve VOP není věta, že ÚS končí dnem umrtí klienta. . Zanikly pojistné smlouvy ikdyž byly placeny. Jsem klientem také, ikdyž úvěrovou smlouvu podepsal manžel, já jsem však o ní věděla a souhlasila jsem s ní. Vozidlo bylo koupeno ze společně ušetřených peněz a spláceno ze společného rodinného rozpočtu.  Jako vdova se třemi dětmi ve věku 18, 9 a 3 roky jsem se náhle ocitla v neřešitelné finanční situaci. Jakou mám šanci v občanskoprávním sporu s GE Money Auto. Za odpověď předem děkuji.

Kateřina K.| 15.05.2013 12:24:08

Dobrý den, prosím o radu týkající se vrácení zboží ve 14-denní lhůtě. Jsme e-shop a zákazník nám vrátil zjevně použité zboží. Když jsme mu oznámili, že mu bude vrácená částka snížena o opotřebení zboží, požadoval vrácení zboží zpět, že ho zašle na posouzení znalci. Zboží opravdu opotřebené je, zajímalo by mne, zda má jsme povinni mu zboží znovu poslat, nebo zda při případném soudním sporu postačí naše fotografie dokazující opotřebení zboží. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, prosím o radu týkající se vrácení zboží ve 14-denní lhůtě. Jsme e-shop a zákazník nám vrátil zjevně použité zboží. Když jsme mu oznámili, že mu bude vrácená částka snížena o opotřebení zboží, požadoval vrácení zboží zpět, že ho zašle na posouzení znalci. Zboží opravdu opotřebené je, zajímalo by mne, zda má jsme povinni mu zboží znovu poslat, nebo zda při případném soudním sporu postačí naše fotografie dokazující opotřebení zboží. Děkuji za Vaši odpověď.

Občanský zákoník ve své V. hlavě pojednává o spotřebitelských smlouvách a konkrétně pak o smlouvách uzavíraných prostředky komunikace na dálku, na které se vztahuje dotaz klientky. V § 53 odst.7 tohoto zákona je zakotvena možnost spotřebitele odstoupit od smlouvy takto uzavřené do 14 dní od převzetí plnění (lhůta v této délce platí při splnění všech zákonných povinností kladených na dodavatele). O způsobu vracení plnění za zboží, které bylo již použito, Zákon v této části blíže nepojednává, je zde však možno užít obecné úpravy § 457 Zákona, týkající zrušení smlouvy, při kterém jsou si strany smlouvy povinny vrátit si veškeré navzájem poskytnuté plnění. Z toho lze dovodit, že v případě kdy je zboží použito, je na místě započtení tomu odpovídající části plnění ze strany dodavatele. Rovněž je dodavatel oprávněn ve shodě s §10 Zákona požadovat od spotřebitele úhradu nákladů, které mu v souvislosti s vracením zboží vzniknou. Z výše uvedeného je proto možno vyvodit, že v případě eventuálního soudního sporu je prokazování vynaložených nákladů na vracení zboží a rovněž tak i výše finanční částky, o kterou se v důsledku opotřebení zboží jeho hodnota snížila povinností dodavatele, a tudíž ze Zákona nikterak nevyplývá povinnost dodavatele spotřebiteli jím vrácené zboží opětovně poskytnout pro účel znaleckého posouzení.


Ve shrnutí tedy mohu konstatovat, že:

Povinnost poskytnout zboží spotřebiteli pro účely odborného posouzení zákon klientce neukládá, nicméně je pro případný soudní spor vhodné mít předmětné zboží k dispozici či mít k dispozici znalecké vyjádření ohledně jeho opotřebení.

Druhou možností, která jde smírnější cestou a rovněž cestou zachování dobrého vztahu se spotřebitelem je možnost zboží spotřebiteli zaslat, je zde ale poté, soudím, na místě zahrnout náklady na toto zaslání do nákladů spojených s vracením zboží.


Jana S.| 18.05.2013 13:20:58

Dobrý den, prodala jsem ojetý automobil, kupující byl seznámen se závadami, provedl prohlídku vozidla a zkušební jízdu, vše bylo v pořádku. Po 5 dnech mi telefonicky oznámil, že auto má poruchu, při cestě do servisu vypovědělo službu úplně. Kupující chce odstoupit od smlouvy a auto vrátit, aniž by specifikoval o jakou závadu se konkrétně jedná. Bojím se auto převzít zpět, když nemám jistotu, zda si závadu např.nespůsobil sám. Chtěla bych se zeptat zda je kupující povinnen doložit při odstupování od smlouvy o jakou závadu se jedná a zda je to opravdu skrytá vada, kupující mi vyhrožuje, že když automobil v termínu, který navrhl nepřevezmu a nevrátím kupní cenu, podá na mě trestní oznámení.
Děkuji
S pozdravem J. S.

Za základní pro vyřešení otázky posuzování dané situace z pohledu klientky považuji v první řadě moment nabytí vlastnického práva k motorovému vozidlu, vzhledem k poměrně krátkému časovému úseku, ve kterém došlo k nahlášení vady kupujícím. Vlastnické právo k automobilu obecně přechází zaplacením kupní ceny, není li ve smlouvě sjednáno něco jiného. Důležitá je tato informace z toho důvodu, že spolu s vlastnictvím vozidla přechází i nebezpečí jeho nahodilé zkázy, či poškození dle § 590 zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku. Na tuto informaci pak navazuje řádné splnění informační povinnosti ohledně vad, které má použité zboží při uzavírání kupní smlouvy. Dále pokud se jedná o zjevné vady, odpovídá za ně prodávající v souladu s § 597 odst. 2 zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku pouze pokud výslovně prohlásil, že je zboží bez vad.

Z výše zmíněného pak logicky vyplývá, že kupující musí specifikovat jaké vady má vozidlo, u kterého uplatňuje odpovědnost prodávajícího za tyto vady, jednak z hlediska posouzení příčin vzniku těchto vad a dále pak také pro posouzení o jakou kategorii vad se jedná z hlediska jejich odstranitelnosti a jejich závažnosti z pohledu možnosti užívání vozidla. Informace týkající se závažnosti a odstranitelnosti pak má vliv na způsobu uplatnění odpovědnosti prodávajícího, kdy možnost odstoupení od smlouvy je krajním řešením v případě kdy se jedná o vady neodstranitelné a zároveň znemožňující další užívání vozidla ve smyslu § 507 odst. 1 zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku.    

Ve shrnutí tedy mohu konstatovat, že:

Klientka není povinna vracet kupní cenu bez náležitého zjištění charakteru vad na vozidle a zjištění odpovědnosti klientky za tyto vady.

K tomuto účelu klientce doporučuji schůzku s kupujícím, která bude zahrnovat prohlídku vozidla, ke které si klientka přizve znalce z oboru technické stránky motorových vozidel.


Kateřina T.| 22.07.2013 13:42:18

Dobrý den,

prosím o pomoc v řešení situace. V prosinci 2012 jsem si zakoupila mobilní telefon v elektroobchodě (kamená pobočka) cca po 3 měsících jsem dala telefon reklamovat. Rekalamce byla uznáma. cca po měsíci se mi vyskytl stejný problém a tak jsem dala telefon se stejnou vadou reklamovat po 2. Reklamace nebyla uznána. Telefon mám cca 3 týdny od převzetí a znova se objevuje stejná vada. Mám již nárok na vrácení peněz? Jak nejlépe postupovat při 3 reklamaci? Dále jsem chtěla od obchodníka zapůjčit v době reklamace mobilní telefon. Tato služba byla odmítuta. Mám na to nárok? Děkuji a přeji pěkný den

Vážená paní Katko,

dovoluji si ve stručnosti reagovat na Váš dotaz ohledně reklamace mobilního telefonu. Obecná platná právní úprava hovoří o odpovědnosti za vady na prodané věci v tom smyslu, že pokud má prodaná věc vadu, která je odstranitelná, má ji prodávající povinnost řádně, bezplatně a včas opravit. Jedná li se pak o vadu neodstranitelnou, která brání řádnému užívaní věci, je na kupujícím aby zvolil, zda chce věc vyměnit za novou, či od smlouvy zcela odstoupit. V případě, že se jedná o vadu, která se vyskytuje opakovaně, je tato považována rovněž za neodstranitelnou v případě její třetí reklamace a skýtá tak kupujícímu opět možnosti výměny věci či odstoupení od smlouvy. Na vyřízení reklamace má prodávající dle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele 30ti denní lhůtu ve, které se Vám musí k reklamaci vyjádřit, případně ji vyřídit opravou, výměnou atd. Bohužel, pokud není v kupní smlouvě či jejích dodatcích stanoveno něco jiného, prodávající nemá ze zákona povinnost poskytnout do doby vyřízení reklamace kupujícímu za reklamovanou věc náhradu. V případě Vašeho zájmu o detailnější stanovisko či záměru ve smyslu právních kroků vůči prodejci je Vám naše advokátní kancelář svými službami k dispozici.
S pozdravem

AK Růžová


Š. E.| 04.10.2013 15:20:45

Dobry den, koupili jsme byt na hypo.nyni tyden po predani bytu jsme zdeseni jeho stavem,je neobyvatelny.radiatory popraskane,majitel v zime nechal zmrznout,nefunkcni kotel,revize 2010.vytopili jsme souseda zachodem s prohnilou rourou pod podlahou,nic nam nikdo nerekl,realitka na to koukala jak blazen,nemame kde bydlet,opravar vycislil skodu na cca 30 tis.co mame delat-skryté vady.

Dobrý den,

Děkujeme za Váš mail a je nám líto Vaší bez pochyby nepříjemné situace týkající se bydlení. Obecně lze říci, že v případě kdy předmětný byt trpěl Vámi popsanými vadami již v době jeho koupě a nejednalo se o vady zjevné, odpovídá za takovéto vady prodávající. Je pak už otázkou konkrétních ujednání obsažených v kupní smlouvě předmětného bytu a případného předávacího protokolu se specifikací stavu bytu a také charakteru a závažnosti jednotlivých vad, zda bude prodávající povinen Vám poskytnout slevu z kupní ceny bytu odpovídající rozsahu vad, či zda zde bude dán podklad pro odstoupení od kupní smlouvy z Vaší strany. V případě, že se rozhodnete pro právní postup v této věci, je Vám naše advokátní kancelář, svými službami k dispozici.

S pozdravem

AK Růžová

 

Kamča| 04.10.2013 15:56:43

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, chtěla bych si sjednat pronájem koně a nevím zdali po podepsání smlouvy mohu požadovat, aby na dotyčném koni nikdo nejezdil, pouze já jako nájemce. Zdai mám právo si o něm rozhodovat pokud budu hradit veškeré výdaje spojené s užíváním koně + nájem. Platí zde stejný model jako např u pronájmu bytu? Děkuji.

Dobrý den,

děkujeme za Váš mail, na který ve stručnosti tímto reagujeme. Pro živá zvířata dle stávajících poměrů právní úpravy v České republice platí status věcí, který se projevuje ať už ve vlastnickém právu k nim tak i v právech odvozených, jako je jejich pronájem. Obecná úprava nájmu věci stanoví povinnost pronajímatele umožnit nájemci věc dočasně užívat a to buď způsobem smluveným, není li způsob ve smlouvě vymezen pak způsobem přiměřeným povaze věci. Nájemce je pak povinen umožnit pronajímateli přístup k věci za účelem její kontroly a nutné údržby a je tak nucen v tomto rozsahu strpět omezení jejího užívání. Z výše uvedeného vyplývá, že možnost užívání pronajaté věci třetími osobami za trvání nájmu se nepředpokládá a bude tak záležet na konkrétních ujednáních nájemní smlouvy. V případě potřeby jsme Vám pro jednání o obsahu plánové nájemní smlouvy, svými službami k dispozici, ať už formou poradenství či revize návrhů nájemních smluv.

S pozdravem

AK Růžová

 

Pan M.| 02.01.2014 11:25:54

Dobrý den, po 2 1/2 letech užívání jsem v prosinci 2013 prodal osobní automobil a nový majitel zjistil, že vůz je opravovaný po značném poškození havárií. Tuto skutečnost mi člověk, od něhož jsem auto kupoval, zamlčel. Co v takovém případě mohu dělat? Pán, který auto ode mne koupil, by si ho pravděpodobně se značnou slevou z prod.ceny ponechal, mohu se dodatečně domáhat slevy na člověku, který v r. 2011  automobil prodal mě? Předem děkuju za odpověď a s přáním všeho nejlepšího do nového roku 2014 srdečně zdravím. M.

Vážený pane M.,

dovoluji si ve stručnosti reagovat na Váš dotaz ohledně dodatečně zjištěných vad automobilu. Obecná platná právní úprava hovoří o odpovědnosti za vady na prodané věci v tom smyslu, že pokud má prodaná věc vady, o kterých prodávající ví, je povinen kupujícího při ujednávání kupní ceny o těchto vadách vyrozumět. Pokud tak neučiní, má kupující v případě, že takové vady zjistí a včas je u prodávajícího reklamuje, nárok na slevu z kupní ceny, přiměřenou těmto vadám. V případě, že takovéto vady činí předmět koupě neupotřebitelným, má pak kupující možnost od kupní smlouvy odstoupit. Pro určení vad, o kterých prodávajícího kupující vyrozuměl je podstatný obsah kupní smlouvy. V případě Vašeho zájmu o detailnější stanovisko či v případě záměru ve smyslu právních kroků vůči prodejci je Vám naše advokátní kancelář svými službami k dispozici.

S pozdravem

AK Růžová

 

Pan D.| 16.03.2014 14:40:11

Dobrý den, za trvání manželství jsme koupili byt, ale v katastru nemovitostí jsem uvedený jen já, ale žena tam zůstala bydlet s dcerou, má na byt nějaký nárok nebo je jen můj? Děkuji D.

Vážený pane D.,

dovoluji si ve stručnosti reagovat na Váš dotaz ohledně situace s bytem. Při posuzování rozsahu společného jmění manželů, pro účely jeho vypořádávání je z hlediska nemovitého majetku rozhodný způsob jeho nabytí. Obecně lze říci, že do společného jmění manželů patří vše, co nabyli manželé společně a rovněž co nabyl jeden z nich za trvání manželství, s výjimkou věcí nabytých darem, děděním či právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví. Jedinou výjimkou, kterou by tedy Váš případ mohl být dotčen, je situace, kdy byste byt nabyl do svého výlučného vlastnictví například pouze na základě prostředků získaných z prodeje jiné nemovitosti, kterou jste získal děděním, či darem. Pokud jste však na byt uzavřel kupní smlouvu, ve které jste jejími účastníky na straně kupující Vy i Vaše paní manželka, dům do společného jmění manželů bude spadat i když zápis v katastru neodpovídá této skutečnosti. Rovněž v případě, že by i tato kupní smlouva byla pouze na Vaše jméno, může Vaše paní namítat jeho zahrnutí do společného jmění manželů v případě, že se na jeho koupi vynakládaly prostředky, které jsou manželům společné.

Pro případ, že budete potřebovat právní asistenci při vypořádávání společného jmění manželů, či při záležitostech obdobných, jsme Vám službami naší AK k dispozici

S pozdravem

AK Růžová

 

Paní I. K.| 19.03.2014 01:40:21

Dorbý den,

chtěla bych Vás požádat o radu – informaci ohledně výluky v pojištění. V únoru 2014 jsem si uzavřela od společnosti Allianz životní a úrazové pojištění s připojištěním „Pro ženy“. Při uzavírání smlouvy chtěli znát můj zdravotní stav, případné operace apod. V roce 2011 jsem měla svou první operaci v životě – byla to gynekologická operace – konizace děložního čípku. Doložila jsem pojišťovně zprávu od lékaře – kde bylo uvedeno, že jsem v r. 2011 byla na gyn. operaci a byla přiložena i zpráva z této operace. Dostala jsem také aktuální zprávu – kde bylo napsáno, že v současné době je vše v naprostém pořádku, nikde žádný nález, docházím na pravidelné kontroly apod. Nicméně přišlo vyjádření z pojišťovny, že vzhledem k provedenému zákroku v r. 2011 musí být udělaná výluka v pojištění, která se vztahuje na JAKÉKOLI gynekologické onemocnění včetně rizikového těhotenství v případ  ě pracovní neschopnosti – jestli tomu správně rozumím, tak v případě, že bych jakkoli onemocněla po gynekologické stránce, neměla bych žádný nárok na výplatu v případě pracovní neschopnosti i přes to, že mám sjednané pojištění pro případ pracovní neschopnosti.? Ráda bych se zeptala, zda je možné vyjmout z pojištění vše co se týká gynekologie nebo by měla být výluka z pojištění jen na jakékoli další onemocnění děložního čípku?  (podotýkám že NIKDY kromě konizace čípku jsem neměla žádné gynekologické problémy).Další věc na kterou bych se ráda zeptala je, že pokud opravdu bude platná tato výluka, kteoru mi pojišťovna poslala, nemělo by dojít ke snížení pojistného? Předem Vám moc děkuji za informaci, hezký den I. K.

Vážená paní I.K.,

děkujeme za Váš dotaz, na který se ve stručnosti pokusím reagovat. Z hlediska zákonné úpravy je výluka z pojištění specifikována pouze v případě životního pojištění pro případ smrti, a to u smrti formou sebevraždy. Pro případy ostatní dává značně obecná zákonná úprava jednotlivých druhů pojištění prostor pro bližší určení pojistných podmínek pro tyto druhy v rámci pojistných podmínek každého pojistitele. Na jednotlivé druhy Vámi uzavřeného pojištění se budou tedy vztahovat příslušné části Všeobecných pojistných podmínek pro pojištění osob s platností od 1. 1. 2014 (dále jen „pojistné podmínky“). Z hlediska pojištění životního by dle těchto podmínek Váš předchozí zdravotní problém neměl hrát roli, nicméně v případě úrazového pojištění pak tato Vámi popisovaná operace může dle našeho názoru naplňovat znaky jednoho z důvodů výluky pojištění uváděných pojistnými podmínkami. Pro případ pojistné události na základě takového důvodu pak skutečně není pojistitel z titulu smlouvy o úrazovém pojištění poskytnout pojistné plnění. Z hlediska okruhu problémů zdravotního rázu, které by mohly být pod tyto důvody výluky pojištění pojistitelem subsumovány, je důležité konkrétní studium vymezení této výluky pojistitelem a následně v případě pojistné události rovněž lékařská zpráva, na základě které pak bude možno zdravotní problém pod okruh případů výluky podřadit či nikoliv. 

S pozdravem

AK Růžová

 

Pan B.| 31.03.2014 21:31:11

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak bych měl postupovat pokud by společnost nereagovala na můj dopis týkající se odstupu od kupní smlouvy z předváděcí akce.

Děkuji za odpověď.

S pozdravem B.

Vážený pane B.,

děkujeme za Váš dotaz, na který ve stručnosti tímto reaguji. Pokud jste kupní smlouvu uzavíral na předváděcí akci, mimo obchodní prostory prodejce a za předpokladu, že se jedná o běžný druh zboží, jste od kupní smlouvy skutečně oprávněn odstoupit. Obecně tak můžete učinit do 14 dnů od převzetí zboží. V dokumentu odstoupení od smlouvy je rovněž vhodné prodejce vyzvat, aby Vám proti vrácení zboží, které jste povinen učinit do 14 dnů od odstoupení od smlouvy, poukázal zpět kupní cenu a to opět v této lhůtě. V případě, že by prodejce na tuto výzvu nereagoval a v přiměřené lhůtě by Vám peněžní prostředky za vrácené zboží nepoukázal, je možno na něm požadovat vydání bezdůvodného obohacení.

Pro takový případ jsme Vám připraveni poradit s dalším postupem a rovněž Vás v tomto postupu právně zastupovat.

S pozdravem

AK Růžová

 

Pan P. V.| 07.04.2014 08:49:01

Dobrý den, ke 30.3. 2014 mně skončil statut studenta, jelikož se hlásím ještě na jinou školu, našel jsem si pouze brigádu, jelikož předpokládám, že budu od září opět studentem. Chtěl bych se zeptat, zda stačí mít dohodu o pracovní činnosti, aby za mě zaměstnavatel odváděl zdravotní pojištění a nikde jinde už se nemusím hlásit ? Děkuji.

Vážený pane,

děkujeme za Váš dotaz, na který Vám rád v krátkosti odpovím. Z hlediska zákonných povinností pro dobu, kdy již nejste studentem, je jedinou povinně hrazenou platbou, platba zdravotního pojištění, nicméně je vhodné si zjistit, do kdy přesně Vám toto měsíčně hrazené pojištění hradí bývalá škola. V některých případech je tomu totiž tak i několik měsíců po řádném absolvování studia. Ve chvíli, kdy jste se stal zaměstnancem, tím je pro účely sociálního zabezpečení myšlen i vztah založený dohodou o pracovní činnosti, jste rovněž povinen platit pojistné na sociální zabezpečení. Dle platné právní úpravy týkající se pojištění sociálního zabezpečení je toto pojištění povinen za Vás odvést zaměstnavatel. Dále pak je v závislosti na výši Vašeho rozhodného příjmu za Vás zaměstnavatel povinen odvádět pojištění nemocenské. Ve věci pojištění zdravotního je za Vás povinen toto pojištění zaměstnavatel z části platit a z části Vám jej strhávat ze mzdy v případě, že Váš příjem z této činnosti dosahuje měsíčně úrovně započitatelného příjmu.

S pozdravem

AK Růžová 

 

 

Paní Eva. P.| 07.04.2014 08:46:45

Dobry den prřed 4 lety jsme dostavěli dům na klíč. Nyní se objevila skrytá závada. Ve smlouvě není o skrytých závadách ani slovo. Vypadá to že nám unika voda z odpaního podtrubí, takže je jasné ,že jsme tuto závadu nemohli způsobit. Záruka domu byla 36 měsíců. Co teď, máme nárok na opravu, nebo ne. Děkuji.

Vážená paní Palková,

děkujeme Vám za dotaz a zde na něj nabízíme stručnou odpověď. Vzhledem ke skutečnosti, že jste smlouvu o stavbě domu na klíč, která má dle obecných právních předpisů charakter smlouvy o dílo, uzavírala před více než čtyřmi lety, na tento smluvní vztah je třeba aplikovat úpravu závazkového práva účinnou v době, kdy došlo ke vzniku závazkového právního vztahu. S ohledem na tuto skutečnost je třeba zmínit, že předcházející právní úprava smlouvy o dílo, dle které se Vaše smlouva o zhotovení stavby bude řídit je oproti znění právní úpravy obsažené v novém občanském zákoníku (NOZ) méně výhodné. Pokud ve smlouvě o dílo nemáte stanovenou jinou než tříletou prodlouženou záruční dobu, tak je třeba reklamaci uplatnit ve lhůtě tří let od předání stavby. Avšak pro jednoznačné konstatování Vašich případných nároků je nutno znát konkrétní specifika případu (zejména znění smlouvy o dílo a charakter vad).

 Pro případ dalších dotazů, či právních stanovisek jsme Vám k dispozici.

 S pozdravem AK Růžová


Paní Lenka. N.| 15.07.2014 20:48:37

Dobrý den. V květnu jsme koupili barák a nyní jsme natrefili na zavadu mame mokrou zeď u koupelny pan prodávající řekl, že nam to platit nebude. My si myslime ze je to skrytá závada a máme právo o náhradu.co by jsme měli podniknout jaké kroky?a jake mame pravo.děkuji za radu.

 Vážená paní,

děkujeme Vám za dotaz a zde na něj nabízíme stručnou odpověď. Z Vašeho mailu není zcela zřejmé, zda koupě domu proběhla formou smlouvy o stavbě domu na klíč, která má dle obecných právních předpisů charakter díla, či zda byl dům kupován již hotový, popřípadě od předchozího majitele. V každém případě lze obecně říci, že pokud u předmětu koupě vyjde dodatečně najevo jeho vada, má kupující nárok na přiměřenou slevu z kupní ceny. Je však otázkou, jakého charakteru ona vada je a zda skutečnost vlhké zdi v místnosti, kde je vysoká míra vlhkosti, v souvislosti s jejím běžným užíváním, lze posuzovat jako vadu předmětu koupě. V každém případě, pokud Vy tuto skutečnost za vadu předmětu koupě shledáte, je třeba o takové skutečnosti prodávajícího kvalifikovaným způsobem vyrozumět. V případě, že kupující zaujme k vytýkané vadě zamítavé stanovisko, je třeba se s věcí obrátit na příslušný soud.

Pro případ zájmu o podrobnější konzultaci v dané věci, či pro pomoc v právním postupu, se prosím neváhejte obrátit na naši kancelář.

S pozdravem Tým AK Růžová

 

Pan Tomáš K.| 04.08.2014 11:48:15

Dobrý den,
Prosímvás potřeboval bych se jen na něco zeptat, jsem invalidní důchodce tak jsem chtěl jestli byste mi poradili mejlem. Po otci mám dům se zahradou ve kterém žiju, před několika lety ještě otec postavil na zahradě stání pro dvě auta je to zídka z kamenů a střechu asi 42 m2  a na zahradě je i kolna větší taková kde mám dřevo na zimu, obojí je tak tak před 15 lety stavěno myslíte že by mohl někdo přijít a donutit mě to zbourat? já jsem hrozný nervák kvůli své nemoci tak bych to rád věděl jelikož u nás na uřadě se začali více věnovat černým stavbám. Ale na druhou stranu si říkám že to tam již stojí na oplocené zahradě několik let, vůbec nevím zda otec něco ohlašoval povoloval atd asi ne, ale tak když by někdo příšel tak at si holt jde do hrobu za tím kdo to postavil ne? já to nestavěl tak mě nemůže nikdo nic říct co myslíte? a co bych pak jako dělal kam bych si dával dřevo na zimu atd
to na to auto je takový přístřešek kamenná zeď s traverzami a na nich plochá střecha a kolna je normální kolna jakoby ze dvou kolen, jedna už tam je snad 40 let a jakoby tu druhou část na ni otec přilepil je to asi 15 let.
Já bych prostě každýmu řekl, že já sem nic nestavěl tak nic bourat nebudu a navíc že nemají žádné právo mi vstoupit bez povolení na pozemek že budu město žalovat za neoprávněné vniknutí, co myslíte? je lepší jít touto cestou nejlepší obranou je útok a nebo se zkoušet domluvit? Nejspíš nikdo nepřijde ale kdyby tak abych věděl.

Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den
     K.

Vážený pane K.,

děkujeme za Váš dotaz, na který se ve stručnosti pokusím reagovat. Ve věci drobných staveb na pozemku, na kterém stojí rodinný dům obecně z hlediska zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, v platném znění (dále jen „stavební zákon“) platí, že bez povolení či ohlášení je možno realizovat stavbu, která stojí na pozemku rodinného nebo rekreačního domku, má zastavěnou plochu max. 25 m², jedno nadzemní podlaží,  je vysoká max. 5 m a podsklepena do hloubky 3 m hloubky. Stavba musí souviset s užíváním domku a nesmí sloužit pro podnikání a nesmí se v ní skladovat hořlaviny nebo výbušniny. Stavba musí být minimálně 2 m od hranice pozemku a po jejím umístění musí zbýt alespoň 50% plochy pozemku schopného vsakovat dešťovou vodu. Pokud některá ze staveb na Vašem pozemku tyto parametry nesplňuje, je třeba její dodatečné povolení ze strany stavebního úřadu. Doba uplynulá od provedení stavby pak bohužel nehraje žádnou roli, stavební zákon institut obdobný promlčení nepoužívá a rovněž pak není rozhodné, kdo tuto stavbu provedl.

Pro případ, že byste ve věci potřebovat podrobnější právní poradenství, či asistenci při řešení celé záležitosti se stavebním úřadem, jsme Vám službami naší AK k dispozici

S pozdravem

Tým AK Růžová

 

Paní Jana M.| 06.08.2014 08:07:24

Dobrý den, dali jsme na reklamaci mobilní telefon, protože nefungoval tak jak má. Z obchodu telefon poslali do servisního střediska. Po měsíci přišla sms, že se telefon vrátil ze servisu neopraven. Když jsme přišli vyzvednout mobil, ptali jsme se proč není opraven. Když ho obsluha vybalila, zjistili jsme, že má prasklý displej z horní strany na jednu boční stranu displeje a proto nebyl opraven. My jsem ho dávali v pořádku, pouze trochu poškrábaný a tak to také bylo psané v přijímacím protokolu (jemně poškrábaný displej a poškrábaný zadní kryt).Telefon jsme si tedy nepřevzali s tím, že nám dají druhý den vědět, jak to vyřeší.

Vyjádření prodejce  : Dobrý den, paní M.,

píši Vám ohledně Vaší reklamace Sony Xperia Miro. Nesouhlasila jste s cenovou nabídkou a nesouhlasila jste ani s tím, že by telefon měl prasklý displej.
Prodejce na prodejně zhodnotil vizuální stav LCD tak,  že se jedná o škrábance. Až po prohlídce servisním střediskem  a odborníky bylo zjištěno, že se jedná o praskliny, ne pouze o škrábance. Škrábance byly v Průvodce (kterou jste na prodejně obdržela) poznamenány prodejcem jako vizuální stav MT, prodejce bohužel nemůže přesně určit zda se jedná o praskliny, to posuzuje servis.
Telefon byl před přepravou řádně zabalen, takže i zde vylučujeme možnost rozbití při přepravě.
Dále níže přeposílám stav telefonu při příjmu do servisu.
Je nám velmi líto, ale nemůžeme Vám vyhovět a dát Vám nový telefon. Váš neopravený telefon je na prodejně v Pardubicích, prosíme tedy o převzetí.
Obrátit se samozřejmě můžete též na soudního znalce.
Děkuji a přeji příjemný večer.

VYJÁDŘENÍ SERVISU:
Dobrý den,

U Vaší zakázky číslo protokolu: XXX/XXXXX
IMEI: XXXXXXXXXXXX
byla shledána nesrovnalost.
Vizuální stav telefonu při příjmu do opravy: prasklá krytka diody – chybí kousky plastu, praskliny na lcd, odřené a poničené rohy.
Zakázku přijímáme s touto nesrovnalostí.
Prosím o důkladnou kontrolu všech reklamovaných MT!

MŮŽETE NÁM PORADIT, JAK BYSME MĚLI POSTUPOVAT?
DĚKUJI
     M.

Vážená paní,

děkujeme Vám za dotaz a zde na něj nabízíme stručnou odpověď. Z Vašeho mailu není zcela zřejmé, zda koupě domu proběhla formou smlouvy o stavbě domu na klíč, která má dle obecných právních předpisů charakter díla, či zda byl dům kupován již hotový, popřípadě od předchozího majitele. V každém případě lze obecně říci, že pokud u předmětu koupě vyjde dodatečně najevo jeho vada, má kupující nárok na přiměřenou slevu z kupní ceny. Je však otázkou, jakého charakteru ona vada je a zda skutečnost vlhké zdi v místnosti, kde je vysoká míra vlhkosti, v souvislosti s jejím běžným užíváním, lze posuzovat jako vadu předmětu koupě. V každém případě, pokud Vy tuto skutečnost za vadu předmětu koupě shledáte, je třeba o takové skutečnosti prodávajícího kvalifikovaným způsobem vyrozumět. V případě, že kupující zaujme k vytýkané vadě zamítavé stanovisko, je třeba se s věcí obrátit na příslušný soud.

Pro případ zájmu o podrobnější konzultaci v dané věci, či pro pomoc v právním postupu, se prosím neváhejte obrátit na naši kancelář.

S pozdravem Tým AK Růžová

 

Pan Josef B.| 11.08.2014 10:08:24

Dobrý den. Dotaz:  V roce 2011 nám opravili střechu. Záruku máme do roku 2016.  Střechu jsme reklamovali  11.7.2014   dnes uběhl měsíc do kdy měli reklamaci vyřešit.  Rádi bychom věděli jak dál.  Firma která tuto střechu opravila teď dělá mrtvého brouka. Děkuji předem za odpověď.

Petr L.| 11.09.2014 11:20:06

Dobrý den ,

mám otázku ohledně úpravy komerční hudby. Chtěl bych upravovat hudbu, především zahraniční, například Gangnam style a poté vložit na YouTube, toto video zpeněžit a vydělávat na tom. Co musím učinit, abych takto mohl jednat ? Kolik si účtujete za vypracování odpovědi ?

Předem děkuji za odpověď.

Paní Jířina H.| 21.09.2014 12:19:53

Dobrý den, prosím o radu. Manžel pracuje v Německu a má tam i osobní účet. Já nemám k účtu přístup, ani nevím, kolik vydělává, asi 2000 eur. Jezdí domů na víkendy, máme 14ti letého syna. Tvrdí, že vydělané peníze jsou jen jeho a dává mi na měsíc 15 000Kč na vše. Já vydělávám 11000 Kč. Jsou opravdu peníze jen jeho? Předmanželskou smlouvu žádnou nemáme. Kdyby žádal o rozvod o jak vysoké alimenty na syna z této sumy mohu žádat? O 20% nebo 30% z jeho platu?  Děkuji za odpověď Jiřina H.

Petr M.| 8.10.2014 11:38:26

Dobry vecer, dnes vecer jsem odrel auto sousedovi skodu odhadnout nemohu neni to moc jen tam ma trosku barvy nic vicr, ale ma nove auto ja mam pojistku uzavrenou ke dni 1.9.2014 ale jeste jsem ji neplatil budu ji platit v pondeli, zaplati to pojistovna nebo to budu muset platit ze sveho? Dekuji moc za odpoved

Zdenka K.| 28.11.2014 16:12:43–

Dobrý večer,bydlím v nájemním bytě,kde opakovaně neteče voda.Majitelka,jak jsem si zjistila dluží na SCVK.Je zde 7 nájemníků,za vodu se platí měsíční záloha 400,–na osobu.Nyní jsme opět třetí den a vzhledem k tomu že je pátek,tak i víkend bez vody.Majitelka nedává roční ani jiné vyúčtování.Tvrdí,že je chyba na straně vodáren.Zjistila jsem si opak.Peníze za vodu které od nás vybere,si nechává a tam dá pouze malou částku,tím vzniká nedoplatek.Děkuji za radu. Jak se můžeme bránit a na co máme ze zákona nárok.


L. V.| 12.12.2014 09:42:21

Představenstvo Bytového družstva (dále jen PD) nemá dosud uzavřeny smlouvy o výkonu funkce. Členská schůze již v roce 2013 odsouhlasila pro členy PD měsíční odměny. Ve Stanovách družstva je uvedeno: „Členská schůze může za vykonávání volených funkcí stanovit usnesením finanční odměnu členům orgánů jako odměnu za výkon funkce“. PD si tyto odměny od začátku vyplácí formou nezdaněných paušálních náhrad. Kontrolní komise BD na toto protiprávní jednání (paušální náhrady jsou vypláceny neprokazatelně) několikrát PD upozornila. Teprve nyní, se PD snaží alespoň částečně „legalizovat“ (dodanit) dosud vyplacené paušální náhrady formou dodatečného uzavření „Dohod o provedení práce“ zpětně od 1.1.2014 do 30.6.2014 s náplní práce „Administrativní práce pro Bytové družstvo“. Může takto PD konat, když se jedná o zjevnou snahu obejít zákony a Stanovy Bytového družstva? Jak má postupovat v tomto případě kontrolní komise BD?

Dotaz KK na Růžová č.2:

Představenstvo bytového družstva odmítá zařadit – nezařadilo body do programu připravované členské schůze družstva, které požaduje kontrolní komise. O zařazení požádala kontrolní komise vdostatečném předstihu před konáním členské schůze (30 dní) na základě zákona č. 90/2012 Sb., § 643, odst.1) Jak má postupovat v tomto případě kontrolní komise BD?

Miroslav W.| 23.12.2014 18:45:21

dobry.den.mam.takovy.problem.koupil.sem.si.v.jednom.obchodě.před.7.dny.vřetenovou.sekačku.na.travu.jelikož.my.tato.sekačka.vubec.neseka.travu.vpodstatě.je.nefunkčni.i.když.nema.žadnou.zavadu.na.prvni.pohled.tak.sem.tuto.sekačku.v.tom.obchodě.po.7.dnech.od.date.koupě.chtěl.vyměnit.za.jiny.vyrobek.ve.stejne.ceně.jakou.měla.ta.sekačka.za.zahradni.čerpadlo.prodavač.my.ale.řekl.že.to.nejde.kdo.ma.pravdu.a.jak.to.je.vlastně.podle.obchodniho.zakoniku.a.mužete.my.prosim.poradit jak mam.v.tomto.postupovat.aby.my.to.zboži.vyměnily.za.jine.zboži.za.odpověd.předem.děkuji

Petr S.| 30.12.2014 11:29:31

Dobrý den, zhruba před dvěma týdny jsem prodal auto. Bylo to 9let stare benzínové BMW s najetymi 200tis km s LPG pohonem. Kupujici uskutečnil zkušební jízdu a auto si řádně prohlédl. Domluvili jsme se na snížení kupní ceny asi o 30tis korun. Auto si odvezl a asi za dvě hodiny a ujetí 100km mi volal, že se mu rozsvítila kontrolka motoru a, že nehraje rádio. Poté si nechal závadu diagnostikovat a údajně odešel katalyzátor a lambda sonda. Po další kontrole v servisu mi vyčíslil opravu na 30tis Kč (rádio, katalyzátor, lambda sonda, prasklý chladič) – oznámil mi smskou. Nečekal na mou reakci a vše si nechal spravit. Teď po mě chce zaplatit 15tis Kč a hrozí soudy. Má na to právo? Myslel jsem, že reklamace musí být písemná a já mám pak možnost se buď domluvit na slevě z kupní ceny nebo závady do 30dní odstranit. Navíc rádio si měl vyzkoušet během přebírání (já jsem nevěděl, že rádio nefunguje, neboť jsem ho  asi 2 roky nepoužil a poslouchal MP3). Životnost katalyzátoru se uvádí 130tis km a auto má najeto 200tis km.

Proto bych se rád zeptal zda má šanci na úspěch v případě soudního sporu a Váš pohled na můj problém.

Jana J.| 03.01.2015 09:15:11

Dobrý den, v létě nám firma měnila okna. Byla sepsána smlouva o dílo,ale objevily se závady,tak jsme se na pana majitele obrátili,sliboval,že to není problém,až přestal reagovat chování mrtvého brouka. Prosím o radu jak máme v této situaci postupovat? Děkuji za odpověď.

Petr H.| 29.05.2015 15:06:51

Dobrý den. Koupili jsme si u chovatele štěňátko německého ovčáka a v průběhu 2 týdnů mělo průjem a zvracelo snažili jsme se ho léčit u veterináře a nakonec po 20 dnech od koupení jsme ho museli nechat uspat,na radu veterináře, protože mělo neprůchodná střeva vlivem cizopasníka škrkavek.Máme právo po chovateli chtít peníze za pejska zpět? děkuji za vaši odpověď

Denisa R.| 25.06.2015 15:48:21

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jako nájemník bytu mohu dát výpověď z bytu v měsíční výpovědní lhůtě. Před 14-ti dny jsme byli vytopeni opravářem, který měnil trubky v bytě nad námi, opravář byl najatý majitelem celého paneláku tudíž i našeho bytu. Majitel bytu řekl že mám větrat a byt uschne, nyní mi začíná praskat strop, je tu vlhko, zápach a zdi začínají plesnivět. Vzhledem k tomu že mám dvě děti z toho jedna je silná alergička nemohu se v bytě dále zdržovat. Majitel bytu nehodlá řešit mou situaci. Nájemné mám zaplacené do 31.7.2015, potřebuji poradit jak postupovat dál. V nájemní smlouvě nemám uvedeny 3 měsíce výpovědní lhůty stojí tam že byt mám vybílit, bohužel mám vlhké zdi a jelikož údržbářem mi bylo řečeno že byt je potřeba vyštukovat. Vytopení bytu nebyla má vina a finančně na to nemám abych byt dala do původního stavu potřebuji poradit jak ukončit nájemní smlouvu v nejkratší lhůtě. Děkuji za odpověď Denisa R.

Eva H.| 29.07.2015 05:15:31

Dobrý den,chtela jsem se zeptat, yda se dá ještě něco delat když mi byl trest OPP přeměněn na výkon trestu.Já díky osobním problémum,které jsem měla jsem nestihla včas podat odvolaní,protože jsem byla odsouzena neprávem a mam pro to i důkazy, jenže jsem prosvihla odvolací termíny.Požádala jsem okresní soud v teplicích o znovuprojednání mého případu ale místo toho mi poslali nástup trestu.Děkuji H.

 • AK Růžová| 29.07.2015 19:13:24

  Vážená paní Evo H.,

  děkujeme za Váš dotaz týkající se procesní stránky trestně-právní problematiky, na který Vám rád v krátkosti odpovím. Obecně k řízení o odvolání lze říci, že v jeho rámci lze provádět i nové důkazy, z Vašeho dotazu mi však není zcela jasné, z jakého důvodu jste důkazy prokazující Vaší nevinu neuplatnila již v hlavním líčení před soudem prvního stupně. Trestní právo rovněž zná institut, kterým lze zhojit nedodržení lhůty pro podání odvolání, avšak zmeškání je třeba odůvodnit důležitými skutečnostmi a užití tohoto institutu je rovněž časově omezeno právě ve vztahu k překážkám, které podání opravného prostředku bránily. O navrácení lhůty je třeba požádat soud, který by rozhodoval o odvolání, tedy ve Vašem případě Krajský soud v Ústí nad Labem.  Proti pravomocnému rozsudku je pak rovněž přípustný mimořádný opravný prostředek, kterým je dovolání, jehož užití je však specifikováno úžeji ve vztahu k možným důvodům jeho uplatnění, je nutno jej podat prostřednictvím obhájce a rovněž i pro jeho podání je stanovena lhůta, jejíž zmeškání již prominout nelze.

  Pro případ, že byste ve věci potřebovala podrobnější právní poradenství, či asistenci, jsme Vám službami naší AK k dispozici

  S pozdravem

  Tým AK Růžová

M. Ch.| 01.09.2015 08:59:24

Dobrý den, potřebuji poradit. Zdvořile Vás žádám o zodpovězení následujícího stavu při veřejné zakázce. Zakázku vyhraje firma, která je vyzvána k podpisu smlouvy. V zakázce je požadována peněžní jistina. Výherce zjistí že zaměstnanec totálně popletl ceník a poslal do výběrového řízení nesmyslnou cenu, za kterou by se zakázka nedala dělat. Může uchazeč odstoupit z řízení aniž by mu byla jistina zabavena, tzn. Že nepodepíše smlouvu. Moc děkuji za odpověď.

 • AK Růžová| 02.09.2015 17:15:06
Vážený pane, k Všemu dotazu si dovoluji uvést následující: Důležitou funkcí složení jistoty je možnost sanovat z její výše případnou újmu způsobenou zadavateli uchazečem při porušení jeho povinností v průběhu zadávacího řízení. Uvedený institut tak svou zajišťovací povahou poskytuje zadavateli vyšší míru právní jistoty, že uchazeč, jehož nabídka byla vybrána jako nejvhodnější, dostojí své povinnosti, a uzavře se zadavatelem smlouvu (fáze předkontraktační). Podle § 67 odst. 7 ZVZ: " Pokud uchazeč v rozporu s tímto zákonem nebo zadávacími podmínkami zrušil nebo změnil nabídku, odmítl-li uzavřít smlouvu podle § 82 odst. 2 a 4 nebo nesplnil-li povinnost poskytnout zadavateli řádnou součinnost k uzavření smlouvy podle § 82 odst. 4, má zadavatel právo na plnění z bankovní záruky nebo na pojistné plnění z pojištění záruky nebo mu připadá poskytnutá peněžní jistota včetně úroků zúčtovaných peněžním ústavem." V daném případě tedy má zadavatel právo na plnění z poskytnuté jistoty. Nicméně zadavatel má zároveň právo pokračovat v jednání a uzavřít smlouvu s uchazečem, který podal 2. nejvýhodnější nabídku. V tomto případě by právo na plnění z jistoty nebylo na místě. Vše závisí na obratnosti argumentace se zadavatelem a okolnostech konkrétního případu. V případě potřeby asistence se neváhejte na nás obrátit.
 
S pozdravem JUDr. Jan Boltnar, Ph.D., advokát


M. Ch.| 03.09.2015 06:07:24

Vážený pane doktore, moc Vám děkuji za brzkou odpověď a prosím o ještě druhou část, která se k Vám asi nedostala a to – Než je vyzvána firma s nejlepší nabídkou k podpisu smlouvy, musí být zkontrolovány a vyhodnoceny jako správné, všechny nabídky ostatních uchazečů, zda jsou v pořádku?, tedy nemůže se stát, že výherce odstoupí z jakéhokoli důvodu a následně druhý v pořadí bude vyloučen pro nějaký nedostatek. Ještě jednou moc děkuji za odpověď. Chrástek M. 

 • AK Růžová| 03.09.2015 16:38:52

Dobrý den, k vašemu doplňujícímu dotazu si dovoluji ve stručnosti uvést následující. Zadavatel dle platné právní úpravy zákona o veřejných zakázkách musí nejdříve posoudit veškeré doručené nabídky ve lhůtě pro podání nabídek z pohledu všech požadavků, které stanovil na nabídky uchazečů, například na kvalifikace. Teprve následně mohou nabídky které splnily veškeré požadavky postoupit do fáze hodnocení, tedy poměřování nabídkových cen apod. Samozřejmě se může stát, že fází posouzení projde jen jedna nabídka. Ta už se logicky nehodnotí a považuje se automaticky za nejvýhodnější.

S pozdravem JUDr. Jan Boltnar, Ph.D., advokát


M. V.| 03.09.2015 06:07:24

Dobrý den mám problém.Prodávala jsem koně bez zjevných vad a zdravotních potíží. Paní si jej zkusila prohlédla a poté koupila. Hned po převozu psala, že kulhá což se muselo evidentně stát při převozu. Jeli 3 hodiny v mrazech s otevřeným přivěsem, takže koník chudák i pravděpodobně nastydnul. Kulhaní již téměř týden neřeší jen stále píše že je to horší a horší. Poté,že má podlomy a kožní potíže. To vše si u nás mohla ověřit a prohlédnout a vady nenašla. Ted mě terorizuje emaily, jak je na tom špatně, přitom mu péči očividně nevěnuje jako je ošetřování kopyt v bahně dokonce ani veterinář se ještě nebyl podívat na zraněnou nohu. Tudíž nevím jak mám postupovat v případě,že jej bude chtít vrátit. Když to nejsou skryté vady. Původně jsem zamýšlela že si jej vezmu zpět, ale prodala jsem zdravého koně a nemůžu vzít zpět mrzáka. Děkuji

 • AK Růžová| 14.03.2016 16:02:51

Vážená paní V.,

děkujeme za Váš dotaz ohledně prodeje koně, na který Vám ráda ve stručnosti odpovím. Obecně právní úprava obsahuje ustanovení o odpovědnosti prodávajícího za vady na prodané věci (kam by spadal dle dalších ustanovení i kůň), kdy v případě, že má prodávaná věc vady, o nichž prodávající ví, musí je kupujícímu oznámit při ujednání kupní ceny. Právní úprava rozlišuje vady zjevné, které by byly při prohlídce koně na první pohled zjistitelné a musela byste na ně kupující upozornit. Ve Vašem případě však kůň zjevnými vadami netrpěl a kulhání by se při prohlídce kupující zajisté projevilo, stejně tak by na první pohled byly patrné kožní obtíže. V případě, že by se jednalo o vady skryté, nebyly by při běžné prohlídce koně zjistitelné a kupující by Vám je musela včas oznámit. Následně by kupující měla nárok na vadám úměrnou slevu z kupní ceny. Pokud by vady činily věc zcela neupotřebitelnou, měla by kupující nárok na odstoupení od kupní smlouvy.

To, že chudák koník nemůže chodit, bude zajisté pro jeho využití velmi podstatné, avšak k této „vadě“ došlo dle Vašeho popisu až samotným převozem. Nebezpečí škody na věci obecně přechází na kupujícího současně s nabytím vlastnického práva k předmětu koupě, zde převzetím koně.

Jestliže by tedy vady vznikly až převozem koně ve zcela nepřiměřených podmínkách, nebyla byste za tyto odpovědná. Dále dle příslušných ustanovení občanského zákoníku kupující nemůže s určitými výjimkami odstoupit od smlouvy v případě, že věc nemůže vrátit v tom stavu, v jakém ji obdržel.

Pro případ, že byste ve věci potřebovala podrobnější právní poradenství, či asistenci při řešení celé záležitosti, budeme Vám službami naší AK rádi plně k dispozici.

S pozdravem Tým AK Růžová


 

 

Vytvořil WebMotion / Využíváme redakční systém WebContent CMS
Založení společnosti Prodej ready made Sídlo společnosti